PŘEDMĚT JAK REGISTROVAT DOMÉNU A INSTALOVAT WORDPRESS

Chcete mít své vlastní internetové stránky, ale nevíte, jak si je založit? Povedu vás krok za krokem. Naučíte se, kde a jak registrovat stránky pod názvem, který chcete, jakého poskytovatele vybrat a jaký hosting k nim dokoupit, aby vám vše fungovalo. Získáte tak svou privátní adresu pro své internetové projekty. Ukážu vám také, jak jednoduše a bez stresu na své stránky instalovat WordPress, který je základem pro vytváření blogů, moderních informačních stránek nebo malých e-shopů.

Jmenuji se Veronika Mašínová, jsem zakladatelka této Virtuální školy podnikatelské samostatnosti, majitelka e-shopu se zdravotní obuví Obuv-botky.cz a majitelka a autorka několika dalších internetových stránek, které "běží" právě na WordPressu. 

Více se o mně můžete dočíst na mých osobních stránkách veronikamasinova.cz.

Pro kontakt se mnou používejte e-mail napis@veronikamasinova.cz

Pokud vám něco nebude jasné nebo budete potřebovat pomoct, využijte kontaktní formulář zde vpravo.

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

Co se v tomto předmětu naučíte

 • kde registrovat doménu
 • co dělat, když je vámi zamýšlený název obsazený
 • přesný postup registrace
 • správný výběr hostingu, aby vám stránky fungovaly
 • jak na stránky instalovat redakční systém Worpress - přesný návod krok za krokem

 

Slovníček pojmů:

V této lekci se setkáte s těmito termíny:

 1. doména = adresa stránky. Stejně jako vy někde bydlíte a máte svou adresu, tak i vaše stránky ji mají. Někdy se uvádí s www a jindy bez. Např. adresa naší Virtuální podnikatelské školy je samostatnypodnikatel.cz Název se skládá vždy ze dvou částí : 1) vlastního názvu bez diakritiky, tedy bez čárek a háčků. Může být jednoslovný nebo spojení více slov a to buď do jednoho slova (samostatnypodnikatel) nebo oddělených pomlčkou (obuv-botky). A 2) z koncovky. Nejčastěji v Čechách volíme cz, na Slovensku sk, používané jsou také eu nebo com.
 2. webhosting = dává život vaší doméně. Bez něj je doména jen slovo, nic víc. Jako Golem bez šému. Teprve hosting dodá život a je možné rozjet své vlastní projekty, instalovat jakékoliv prostředí a začít tvořit obsah stránek. 
 3. poskytovatel = je firma, u které si doménu a webhosting objednáte a zaplatíte, tedy vám ho poskytnou. Je možné si koupit doménu u jednoho poskytovatele a webhosting u jiného, ale v praxi toto příliš nevolíte. Spíše to vznikne v momentě, že vám dříve zakoupený hosting nebude vyhovovat a přejdete k jinému poskytovateli. Pro domény s následnou instalací WordPressu (WP) volím poskytovatele firmu Wedos a to z důvodu velmi jednoduché instalace WP. E-shopy mi běží na doménách a hostingu zakoupených u Forpsi, také dobrý poskytovatel. Rozhodnutí o tom, jakého zvolíte poskytovatele, je plně na vás, ve videu najdete postup konkrétně u Wedosu, ale princip je stejný kdekoliv. 
 4. WordPress (WP) - je to redakční systém, jeho instalací na vaše stránky získáte prostředí, ve kterém se můžete pohodlně pohybovat, psát články, vytvářet malé e-shopy, reklamní stránky nebo firemní vizitky. Na registrovanou doménu, ke které jste si koupili hosting, musíte vždy dál instalovat nějaké prostředí, něco konkrétního, v čem se pak pohybujete a budujete ty stránky. Pokud chcete např.e-shop, nasměrujete je na nějaký pronájem e-shopu a na stránkách pak máte jejich prostředí, administraci apod. My instalujeme WP, takže se nám pak na nich objeví wordpressové prostředí, které můžete dál upravovat pomocí šablon a pluginů. Ale o tom by byl jiný předmět. 

 

Nyní si pusťte výukové video, které vám vše vysvětlí a ukáže.

Pokud  budete postupovat podle videa, zastavujte si ho, jak potřebujete a postupujte kousek po kousku. Dole pod videem máte celý postup s několika připomínkami a dovysvětlením, ještě celý přepsaný. 

Registrace domény

Pro registraci domény jsem se rozhodla využít poskytovatele Wedos, protože vedle výborných cen, které mají, plánuji na registrované doméně později instalovat redakční systém WordPress a Wedos má velmi jednoduchý proces instalace. Proto volím pro registraci domény firmu Wedos.

V horní části obrazovky vepíšete do kolonky požadovaný název domény a dáte ověřit. Pokud doména není volná, je potřeba si se zamýšleným názvem pohrát. Můžete změnit pořadí slov, doplnit nějaké nebo jiné vynechat. Často pomůže mezi slova vložit pomlčku. Každý takto upravený název dáte znovu ověřit, dokud není doména volná a můžete si ji registrovat. Klikněte na Objednat a budete přesměrováni na další stránku.

Postup registrace:

Objednávkový proces se skládá z několika kroků. V horní části prvního kroku máte znovu uvedenou doménu, kterou chcete registrovat. Pod tím je délka registrace. Můžete si zvolit od 1 roku až do 10 let. Pokud registrujete novou doménu, doporučuji zvolit 1 rok. 

Proto, aby doména byla funkční, živá, je potřeba také objednat webhosting. U Wedosu to funguje tak, že si nejdříve registrujete doménu a teprve po té, co je doména v pořádku zaregistrovaná a ZAPLACENÁ, tak potom následně si objednáváte webhosting. Ale při registraci domény je již potřeba zaškrtnout, zda ho k doméně budete chtít potom objednat nebo ne. My chceme webhosting a proto, aby ty stránky byly správně funkční, tak je potřeba objednat webhosting NoLimit. Nyní vidíme, že konečná cena s DPH bude 151 Kč. 

Dále máte možnost vložit slevový kupón. Když si dáte Google vyhledávač a napíšete Wedos slevové kupóny, tak vám vyjedou stránky, na kterých je možnost si stáhnout kódy na slevu. Wedos vždycky dává 50% slevu na webhosting, takže tu nezapomeňte použít až budete dělat objednávku webhostingu, protože můžete ušetřit. A Wedos také dává až 10% slevu na registraci domény, ale tyto kupóny platí jenom někdy. 

Slevové kupony najdete na těchto adresách:

Wedos sleva
Vouchercloud
Facebook Wedos

Odsouhlasíme obchodní podmínky a dáme pokračovat v objednávce. V následujícím druhém kroku nic neměníte, vše zůstává stejné, dáte opět souhlas s podmínkami registrace a pokračovat v objednávce. 

Ve třetím kroku vyplňujete své údaje. Pokud máte již nějakou doménu u Wedosu registrovanou, natáhnete si údaje ze svého účtu. Pokud ne, je potřeba vyplnit. V objednávce je žádáno ověření vaší totožnosti v kolonce Doklad-typ. Můžete si zvolit, co vám nejvíce vyhovuje. Na výběr je IČO, Občanský průkaz, Datum narození, Pas a MPSV. Doménu registruji jako firma, proto si volím IČ a vepíšu jej do dané kolonky. Na konci můžete zvolit, zda chcete kontakt, tedy to, co jste o sobě nyní vyplnili, vložit do adresáře kontaktů. Pokud registrujete poprvé, vložte si ho, budete to mít příště jednodušší. 

Čtvrtý krok se jeví stejný jako předešlý. Jsou zde již vyplněné údaje o vás a v tomto kroku si volíte, zda chcete doménu registrovat jako fyzická osoba nepodnikatel, tedy soukromě, jako podnikatel nebo právnická osoba. Pokud chcete stránky využívat pro podnikání, zvolte podnikatel a vystavenou fakturu si pak můžete dát do nákladů. Zkontrolujeme vyplněné údaje a doplníme ty, které chybí. Např. IČ a dáme pokračovat v objednávce.

Posledním pátým krokem je souhrn objednávky, opakování. Nahoře vidíme název domény, kterou si chceme registrovat a délku zvolené registrace (1-10let). Pod tím vidíme, zda si objednáváme i webhosting a jaký druh. Pod tím vidím své údaje, překontroluji. Pokud vidím, že jsem někde udělal chybu nebo něco chybí, jednoduše vpravo kliknu na Upravit a opravím, co je potřeba. Na závěr vidíme celkovou cenu k platbě. A dáme dokončit objednávku. Proces registrace jsme úspěšně zvládli!

Úhrada domény:

V tuto chvíli je to o tom, že na váš e-mail přijde potvrzení o tom, že doména byla registrovaná a je potřeba tu doménu uhradit. Proto, abychom si k ní mohli objednat webhosting a začít na stránkách tvořit nějaký obsah. 

Přihlašte se do svého e-mailového účtu (toho e-mailu, který jste zadávali - vyplňovali - v objednávkovém Wedos formuláři) a zkontrolujte si, zda vám již přišla zpráva. Příjdou 2 e-maily. První bude zpráva o registraci domény. Po nějaké době přijde druhý e-mail (netřeba plašit, je tam časová prodleva), kde bude výzva k úhradě registrované domény. V textu e-mailu najdete možnost zaplacení klasickým platebním převodem a v příloze máte i zálohovou fakturu, na které najdete všechny potřebné podklady k platbě. V textu je také odkaz na možnost uhradit online, tedy online bankovním převodem nebo kartou. Výhodou tohoto způsobu platby je to, že platba probíhá okamžitě, v reálném čase a krátce po spárování platby automatickým systémem můžete pokračovat v objednání webhostingu. Pokud si zvolíte platbu klasickým převodem, musíte čekat do druhého dne, než se platba připíše Wedosu na účet. Já k platbě volím kartu, tedy okamžitou online úhradu.

Vyberte si preferovaný způsob platby a dejte Pokračovat. Budete přesměrováni na platební bránu Gopay, kde samotná platba probíhá. V prvním kroku vidíte částku k platbě a vyplníte e-mail, na který vám potom přijde od GoPay potvrzení o proběhlé platbě a dáte Potvrdit. V druhém kroku se dostáváme k samotnému zaplacení. Vyplníte číslo karty a další údaje a dáte Potvrdit. Pokud vše proběhlo v pořádku, přesměruje vás to zpět na Wedos stránky a v horní části uvidíte hlášku, že online platba byla úspěšně provedena. 

Vlastnictví domény:

Úspěch! V tuto chvíli jste si registrovali svou vlastní doménu a jste jejím právoplatným majitelem. Pokud by si někdo teď chtěl registrovat doménu se stejným názvem, má smolíka, je vaše 🙂 U Wedosu je potřeba chviličku počkat, než se ta platba spáruje, než Wedos potvrdí tu platbu a než vás potvrdí jako právoplatného majitele a pustí tak dál k objednání webhostingu. 

Objednávka webhostingu

Přihlašte se znovu do svého e-mailového účtu. Najdete tam velké množství e-mailů od Wedosu, kde máte potvrzení o přijetí platby, oznámení o registraci domény, fakturu. Poslední e-mail, který od nich pro tuto chvíli příjde a který nás zajímá, je zpráva, že doména byla zaregistrovaná a můžeme se přesunout k objednávce webhostingu. Když tento e-mail rozkliknete, tak dole najdete odkaz hosting.wedos a na něj klikněte. Dostanete se na hlavní stránku, kde jste na počátku vepisovali zamýšlený název domény a klikněte na tlačítko Objednat. 

Postup objednávky webhostingu:

Objednávka webhostingu je velmi podobná objednávkovému procesu domény. V prvním kroku vyplníte do kolonky Doména název právě registrované své domény. Pod tím vidíte platební období, tedy na jak dlouhou dobu si webhosting objednáváte. Tato doba přímo souvisí s délkou období, na které jste si registrovali doménu. My jsme zvolili 1 rok, proto se nám tady nabízí roční platební období. V další kolonce volíme variantu webhostingu. Nabízí se nám dvě možnosti: NoLimit a NoLimit extra. V případě, že máte vyšší požadavky nebo nějaké náročné stránky, zvolíte NoLimit extra, ale pro běžné stránky plně dostačuje webhosting NoLimit. Příplatkové služby a verze PHP necháte beze změny (pokud tomu rozumíte a víte, co děláte a chcete, můžete měnit, ale pro běžného uživatele není třeba nic měnit). Všechny následující kolonky necháte také beze změny a sjedete až dolů ke kolonce Slevový kupón. Jak jsem již říkala, Wedos má vždy v nabídce 50% slevu na webhosting, takže si ten kupón - kód - najděte a zde ho vepište. A klikněte na tlačítko Použít kupón. Budete "vyhozeni" zpět nahoru na stránku, kde uvidíte rámeček s informací, že byl nastaven slevový kupón. Když nyní sjedete na stránce zpět dolů, ta uvidíte, že se vám konečná cena přepočítala, byla ponížena o polovinu a už nezaplatíte 363 Kč, ale jen 182 Kč. Zaškrtněte souhlas se smluvními podmínkami a klikněte na Pokračovat v objednávce.

V druhém kroku vyplníte své údaje, vyberete, zda webhosting objednáváte jako nepodnikatel, podnikatel nebo právnická osoba, zkontrolujete, doplníte, co je potřeba a dáte Pokračovat v objednávce.

Třetí krok je shrnutím objednávky. Vidíte název domény, ke které si objednáváte webhosting, na jak dlouho (Období), druh webhostingu (NoLimit), další nastavení, příplatkové služby a své údaje. Vše zkontrolujte  a pokud je vše v pořádku, dejte Dokončit objednávku. 

Úhrada webhostingu:

Je to prakticky stejné, jako úhrada domény. Přijde nám e-mail s potvrzení objednávky a poté e-mail s výzvou k úhradě. Tento e-mail s výzvou může přijít až za nějakou dobu, chvíli to trvá, není třeba být nervózní, prostě jen počkejte až dorazí. E-mail rozklikněte, najděte odkaz na online platbu a klikněte. Budete přesměrováni na stránky Wedos a platba probíhá úplně stejně jako v případě platby domény. Vyberete si způsob online platby (kartou nebo online převod), přesměruje vás to na GoPay platební bránu, kde objednávku uhradíte. 

Hotovo:

Běžte si dát nějakou odměnu 🙂 Máte hotovo. Registrovali jste si doménu a máte k ní přiřazený webhosting. Můžete začít svůj plánovaný projekt. Ať už je to cokoliv - e-shop, blog, vizitka, osobní stránky. Pokud chcete na nové doméně využít WordPress, pusťe se druhé video, kde vám ukáži, jak ho na právě registrovanou doménu instalovat. 

Instalace WordPressu

WordPress je nejrozšířenější redakční systém. Instalací získáte na své stránky jednoduché prostředí, které si můžete dále upravovat pomocí stovek šablon (zdarma nebo placených) a funkcionalitu rozšiřovat mnoha dostupnými pluginy, které z vašich stránek udělají např. e-shop, fotogalerii, reklamní stránky apod. To by bylo na další předmět. Tady si ukážeme jednoduchý proces instalace WordPressu na právě registrované doméně s uhrazeným webhostingem. 

Nyní si pusťte výukové video, které vám vše vysvětlí a ukáže.

Pokud  budete postupovat podle videa, zastavujte si ho, jak potřebujete a postupujte kousek po kousku. Dole pod videem máte celý postup s několika připomínkami a dovysvětlením, ještě celý přepsaný. 

Postup instalace WordPressu

Instalace WordPressu je u Wedosu velmi jednoduchá. Je potřeba jít na stránky Wedosu a nahoře na stránce je login a heslo a tím se přihlásit do administrace svého účtu u Wedosu. Přihlašovací údaje vám přišly v jednom z těch mnoha e-mailů. Po přihlášení klikneme nahoře na Zákaznická administrace a tím se dostaneme přímo do našeho účtu. Vlevo v hlavním menu zvolíme Webhosting. Otevře se nám stránka se seznamem zřízených webhostingů. Jejich názvy jsou totožné s názvy domén. Vyberete ten, na které chcete instalovat WordPress, pro nás je to právě registrovaná nová doména. Klikneme na ní a vlevo v menu trochu dole dáme Instalátor aplikací. V horní části vybereme ikonu WordPressu. Wedos nabízí k instalaci pouze WP verze 3.9.2. I když je to starší verze, nevadí to, po instalaci si jej hned aktualizujete na nejvyšší možnou. 

Na stránce, která se nám otevře, nic neměníme. V okénku Nová instalace ---> Vyberte cíl  volíte, kam přesně chcete WP instalovat. My necháme beze změny, protože chceme, aby se instalovat na "hlavní" stranu, tedy přímo na stránku nazevdomeny.cz nebo nazevdomeny.sk apod. 

Ještě před instalací WP se podíváme, jak ta doména vypadá. Když zadáte do prohlížeče adresu své domény, tedy nazevdomeny.cz nebo nazevdomeny.sk. tak se vám objeví obrázek s informací, že webhosting je aktivní. Vše je v pořádku, ale na stránce nic není. Není možné nikam nic psát, vkládat obrázky apod. Jednou z možností pro vytváření obsahu je instalace WP. 

Vrátíme se zpět na stránky Wedosu do naší administrace, tam, kde jsme skončili, na stránku s instalací WP a klikneme na tlačítko Vytvořit instalaci.

Na následující stránce vyplníme položky označené červenou hvězdičkou, jsou povinné. Dopíšeme Název stránek, což je to, co se bude objevovat nahoře na kartě, pokud někdo vaše stránky navštíví. Je to "lidský" název, který jasně vyjadřuje, o čem stránky jsou a budou. Vyplníme popis. Pokud nevíte, nestresujte se, tohle můžete měnit a doplňovat i později přímo z WP administrace na svých stránkách.

Dále zvolíme Uživatelské jméno správce. Správce budete vy, takže tam dáváte označení pro sebe. Já si vždy dávám své jméno, ale není to podmínka. Je to de facto uživatelské jméno, kterým se pak (a pomocí hesla) budete přihlašovat do administrace WP přímo na svých stránkách. 

Poslední položka, kterou vyplníme, je e-mail správce. Tento e-mail je pak přímo propojen s instalovaným WP, chodí vám na něj např. Konentáře, upozornění apod., takže by to měl být určitě e-mail, který je funkční a používáte ho. A dáme Pokračovat.

Na následující stránce máme shrnutí všeho, co jme nastavili a vyplnili, zkontrolujeme a dáme Zahájit instalaci.

Instalace bude nyní skrytě probíhat. Můžete si jí dát kafíčko a po nějaké době (rozmezí je různé 10 minut až 1 hodina) se vraťte na své stránky, na svou nově registrovanou doménu. To, že instalace byla dokončena poznáte podle toho, že vám zmizí ten obdélník s textem, že webhosting je aktivní a najdete tam černo-bílé stránky. Hurá, na svých nově registrovaných stránkách jste úspěšně instalovali WordPress!

 

První kroky s WordPressem

Přihlášení do administrace WordPressu:

 1. Jděte do svého e-mailu a najděte v množství přijatých zpráv od Wedosu e-mail s předmětem Webhosting nazevdomeny.cz - instalace aplikace WordPress dokončena. Ten rozklikněte a v textu najděte heslo k admin účtu. To si zkopírujte.
 2. Vraťte se na své stránky a v levém sloupci klikněte na Přihlásit. Vyplňte Uživatelské jméno (to je uživatelské jméno správce, které jste vyplňovali v procesu instalace) a heslo - vložte to, které jste si zkopírovali z e-mailu. A dejte Přihlásit se.
 3. Budete přesměrováni do administrace WordPressu na Nástěnku. 

Změna hesla pro přihlašování do WordPressu:

 1. Vlevo klikněte na Uživatelé a vyberte sebe (nikdo jiný tam ani v tuto chvíli není). Klikněte.
 2. Ve svém profilu sjeďte až dolů a do kolonky Nové heslo vepište své heslo, kterým se chcete přihlašovat. Repeat new password znamená, že to stejné heslo napište ještě jednou. 
 3. Dejte aktualizovat profil.

V tuto chvíli je vaše heslo pro přihlašování do administrace vašich stránek změněno. 

Aktualizace WordPressu:

 1. Přepněte se vlevo na Nástěnku a nahoře uvidíte hlášku, že je k dispozici Nový WordPress a doporučuje se aktualizace.
 2. Klikněte na odkaz Provést aktualizaci.
 3.  A na modré tlačítko Aktualizovat
 4. Provede se aktualizace (chvíli to trvá)
 5. Po dokončení budete automaticky odhlášeni a je potřeba se znovu přihlásit.

Náhled stránek z administrace:

Pokud se chcete z administrace přepnout na své stránky a vidět, jak vypadají v reálu, tak vlevo nahoře je ikona domečku a vedle je název vašich stránek. Když na to kliknete, dostanete se na své stránky a vidíte, jak vypadají. 

Změna vzhledu stránek - instalace šablony:

Vrátíte se zpět do administrace svých stránek a vlevo zvolíte Vzhled. Rozkliknete. Máte tam předistalované již 3 šablony vzhledu.Můžete si instalovat další, na výběr velké množství. Stačí kliknout na Instalovat šablonu a vybrat si. 

Máme hotovo. 

CO JSTE SE NAUČILI A UMÍTE:

Nyní víte, jak registrovat doménu, jaký webhosting si k ní vybrat, jak nejjednodušeji instalovat WordPress. Máte postavené základy, na kterých můžete dál stavět. Podívejte se na další výukové předměty naší školy a zjistěte, kam můžete jít dál a s čím vám  můžeme ještě pomoci.

Domácí úkol

Co by to bylo za školu bez domácího úkolu 🙂 Mám pro vás jeden příjemný. Napište mi, jakou doménu jste si podle tohoto návodu registrovali. Zařadím vás do školní síně doménové slávy.  Jako důkaz, inspiraci a motivaci pro ostatní studenty, že to jde zvládnout. 

DOMÉNOVÁ SÍŇ SLÁVY

Čeká na vaše www adresy.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..