PROČ ŠKOLA PODNIKATELSKÉ SAMOSTATNOSTI?

Veronika Mašínová: Jak to všechno začalo...

V průběhu května 2015 jsem se účastnila jedné internetové diskuze, kde se začínající a samostatní podnikatelé ptali jednoho významného infopodnikatele na spoustu věcí, které je zajímaly, které řešili a s nimiž potřebovali poradit nebo pomoct. K mému překvapení jako odpověď často zaznívalo: "Nechte to na druhých. Zadejte to odborníkům. Je čas, abyste do svého týmu přizvali dalšího člověka. Rozšiřte svůj tým."


V tu chvíli jsem si uvědomila, že většina samostatných podnikatelů je na tom stejně jako já. Že za monitorem sedí sami. Nemají kolem sebe tým lidí. Nemají zaměstnance, kterým by mohli dané úkoly svěřit. A mnohdy je ani nechtějí mít. Pracují a podnikají sami. A mají touhu se učit. Hledají postupy a rady, jak se to či ono naučit, a dělat si to sám. 

A to už byl jen krůček k prvním myšlenkám projektu Buď SAMOstatný. Začalo to vydáváním e-sešitů, z nichž každý se věnoval jednomu tématu, které jednoduchou a přehlednou formou zpracovával do návodového postupu.  Tak, aby danou věc zvládl každý, kdo ji neumí a pro své podnikání potřebuje. Otvírala se tak možnost učit se nové věci a budovat a rozvíjet své podnikání. 

Ale už když jsem tvořila první sešit, bylo mi jasné, že to nestačí. Že je to skvělý projekt a myšlenka, ale psaná forma vyřazuje určitou skupinu, která ani podle jednoduchého návodu postup nezvládne. A některá témata ani sešitově zpracovat nejdou. A přemýšlela jsem. Jaká forma je ještě více návodová? Jak pomoci k výsledku opravdu každému? Jak daný obor naučit skutečně všechny, kdo o to stojí? 

A rázem tu byla odpověď! ŠKOLA! Jasnačka. ŠKOLA PODNIKATELSKÉ SAMOSTATNOSTI.

Srdcem celého projektu je myšlenka, že cestou není vzdát nebo obejít to, co neumím a co se mi zdá těžké, ale dostat pomocnou ruku a návod tak, že to zvládnu, projdu tím, vyřeším, co potřebuji, a posunu své podnikání dál.  

Začala jsem svou myšlenku na školu intenzivně zpracovávat. Podnikám od počátku sama. Jsem zvyklá dělat si věci sama. Realizovat své nápady sama. Stejně jsem k tomu přistoupila i v tomto projektu. Začala jsem si malovat, jak to bude vypadat, kde co virtuálně bude, co vše škola nabídne - jaké prostory, jaké hodnoty a jaké třídy. Mé vzrušení a nadšení z celé akce stoupalo prudce vzhůru, jak mi pod rukama postupně vyrůstaly první hrubé obrysy. Byla jsem nadšená! 

V momentě, kdy jsem si začala sepisovat plánované předměty, které bych chtěla ve škole nabídnout a vyučovat, křivka nadšení začala jít pomalu, ale jistě dolů. První chmurné myšlenky přišly ve chvíli, kdy jsem viděla ten seznam. Tak tohle vytvořím sama za několik let. 🙁 Druhá studená sprcha mě spláchla v momentě, kdy jsem zjišťovala průzkumem, o jaká témata by byl zájem. Víc než půlka byla mimo mé schopnosti. Prostě v tom nejsem na úrovni, abych to mohla učit druhé. Co s tím?

Zlom!

Zlom nastal 20. června 2015. Na tenhle den nikdy nezapomenu. NIKDY. Byl víc než jen prvním krokem k něčemu novému. BYL ZÁSADNÍM ZLOMEM. Od tohoto dne nepracuji sama. Dostala jsem darem skvělé pomocníky. Tenhle den vám vylíčím podrobněji, protože je v celém projektu klíčový a bez něj by nejspíš nevzniklo nic. 

Odpoledne jsem vytvořila stránku, kde jsem úplně v krátkosti představila myšlenku ŠKOLY PODNIKATELSKÉ SAMOSTATNOSTI a sepsala jsem, co potřebuji a koho hledám. A sdílela jsem ji mezi 700 členů podnikatelské facebookové skupiny. Upřímně, moc jsem si od toho neslibovala. Věřila jsem, že seženu některé projekty do Tělocvičny a do Výtvarny a předpokládala jsem celkem velký zájem o Knihovnu. Výzvu, že hledám lektory, jsem považovala tak trochu za utopii. Mám se ještě hodně co učit! To, co se strhlo, byla jedním slovem lavina, divoká řeka. Do půl druhé do rána jsem odpovídala na e-maily a facebookové zprávy, rychle vytvořila přehlednou tabulku, kam jsem si všechny zapisovala, abych neztratila přehled a na nikoho nezapomněla. 

A výsledek?

Úplně jiný než jsem předpokládala. 🙂 Ten den jsem získala do týmu 15 lektorů, kteří pokryjí nejen témata, na která jsem sama nestačila, ale kteří přinesli i své vlastní nápady a znalosti. Tak vznikly předměty, které jsem ani v mysli a na papíře neměla. Braistorming, který se strhl, měl za následek i rozšíření o dva nové prostory školy, a to Odborný kabinet a Relaxační místnost.  A nadšení, s kterým byl tento projekt přijat, mi vyrazilo dech! Začalo mi pomalu docházet, že je to FAKT ÚŽASNÝ. Najednou jsem viděla pole spolupráce a to, co z ní může vzejít. Otevřela se mi síla společné práce, víry, nadšení a energie. Byla jsem zasažena a smetena. Seděla jsem uprostřed noci v obýváku a říkala jen: "Wow." A zase: "Wow." A pak: "Tý jo, to je síla. To je úžasný. To je neskutečný." A tak dále. 🙂

A víte, co je na tom všem nejlepší? Že je to JEN ZAČÁTEK! Tahle škola je vážně skvělý projekt. Spojuje ke spolupráci báječné lektory a vytváří mnohostranný mozkový trust. Dává dohromady know-how z mnoha oborů, a nabízí tak možnost posloužit a pomoct mnoha podnikatelům, kteří se chtějí učit a hledají srozumitelné, praktické, jednoduché a cenově dostupné návody. Spolupráce lektorů skrz tuto školu dává možnost naučit podnikatele pod jednou střechou vše, co potřebují a řeší. 

Kdybyste mohli vidět do mé hlavy a mého srdce, nalezli byste nádhernou vizi, obraz této Školy. Dal by se vyjádřit slovy jako láska, radost, komunita, vzdělávání, podpora, vášeň, navždy, naděje, růst. Miluji tohle dílo.

  ZJEDNODUŠUJEME PODNIKATELŮM ŽIVOT

ŠKOLA PODNIKATELSKÉ SAMOSTATNOSTI nabízí Výukové předměty, ve kterých se budou moci podnikatelé naučit vždy jedno konkrétní téma, porozumět mu a posunout díky tomu své podnikání dál. Škola ale není jen o učení se. Proto tu vznikly i další prostory, které se školou přímo souvisí, a jejich úkolem je ulehčit, nasměrovat nebo pomoci.

Je tu i Jídelna, která obsahuje recepty na rychlá a zdravá jídla. To proto, aby se studenti nemuseli zdržovat vymýšlením jídelníčku, přemýšlet, co dají sobě nebo rodině k jídlu, anebo dokonce hladovět, ale mohli od učení odskočit, uvařit si rychle něco dobrého a zase se vrhnout zpět do studia.

Máme tu také Tělocvičnu, a to proto, aby studenti mohli rozhýbat svá ztuhlá těla, uvolnit se a protáhnout. Provětrat tělo i mysl a zase s novou energií pokračovat v učení. 

Nechybí ani Výtvarna, protože nejen prací a učením je člověk živ, ale je potřeba i nějaké odreagování a zábava. Zde studenti najdou jasné návody a postupy, jak si něco vyrobit. A tak mohou vyrobit třeba dárek pro hodného manžela nebo partnerku za to, že byli tak trpěliví a nechali je v klidu studovat. 🙂

Život přináší i těžké dny, ne vždy je na obloze slunce. A nebo se taky nemusí hned dařit zvládnou učivo daného předmětu a přijde stres a nervozita. Pak je tu Relaxační místnost, ve které studenti najdou meditace pro zklidnění, ale i pro otevření mysli novým věcem a hojnostem. 

Dalším prostorem je Odborný kabinet. Ten sdružuje specifické odborníky, kteří jsou tu proto, aby pomohli těm studentům, kteří řeší konkrétní úzce zaměřené problémy. Není třeba pracně hledat, zde mají na zlatém podnose služby těch, kteří jsou osvědčení a dobří. Je to místnost pro architekta, certifikovaného kouče stylu a další kouče rozvoje.

A ve škole nesmí chybět Knihovna. Studnice mouder, vědění a poznání. Tady najdou studenti tematicky řazené e-booky, do kterých jejich autoři dali své často mnohaleté až celoživotní poznání a zkušenosti a které radí a pomáhají ve všech oblastech lidského života. A co je nejdůležitější - jsou ke stažení zdarma. Tím se studenti dostávají k tématům, která ve svých životech řeší, a jsou směrováni tam, kde se jim dostane účinné pomoci. Tak mohou uvolňovat a uzdravovat svůj život a potenciál ještě více. 

A pro čas, kdy potřebujeme prostě jen být a uvolnit se, je ve Škole také Hudebna. Nabízí skladby veselé, romantické, divoké, ale i klidné, relaxační a přemýšlivé. Poslech té správné hudby podněcuje tvoření a probouzí kreativního ducha. Pomůže vám ve chvílích tvoření a zhmotňování vašich nápadů a vizí.

Naší touhou je, aby každý, kdo chce jít dál, učit se a posouvat své podnikání, tak mohl učinit s vědomím, že to zvládne, že na to není sám. VIRTUÁLNÍ ŠKOLA PODNIKATELSKÉ SAMOSTATNOSTI je tím nástrojem, který to dokáže. Vznikl proto, aby spojil ty, kteří už znají a umí, a dal těm, kteří chtějí přijmout. Rozséváme své poznání a vědění dál, jako když vítr rozfoukává semínka pampelišky. Škola je darem. A věřím, že to vidí všichni: jak ti, kteří se na jejím vzniku podíleli a podílejí, tak i ti, kteří přijímají to, co nabízí. 

   ZJEDNODUŠUJEME PODNIKATELŮM ŽIVOT

HISTORIE ŠKOLY

 • 20. 6. 2015 - Položení základního stavebního kamene.
 • do 22. 6. 2015 shromáždění 15členného lektorského týmu + se přidalo dalších cca 70 podnikatelů do ostatních prostor školy!
 • 24. 6. 2015 Registrace domény samostatnypodnikatel.cz.
 • 25. 6. 2015 Založení Facebookové stránky.

 • 9. 7. 2015 Do našeho týmu se přidali další dva lektoři, takže už nás je 17.
 • 30. 8. 2015 Přidali se další 2 lektoři.
 • 1. 9. 2015 Slavnostní "vypuštění" VZOROVÉHO PŘEDMĚTU a odtajnění nabídky ostatních předmětů.
 • V průběhu září rozhodnuto o spuštění Školy ve dvou úrovních - Základní a Střední škola.
 • K 31. 10. 2015 dokončena většina informačních stránek k jednotlivým výukovým předmětům.
 • 11. 1. 2016 jsme spustili FB kampaň, ve které vždy 2x týdně představujeme jednoho z lektorů.
 • 26. 1. 2016 máme nové logo, které pro nás vymyslel jeden šikovný Pákistánec (možnosti internetu a dnešního světa mě nepřestávají fascinovat :-)).
 • Máme datum spuštění! Otevřeme 25. 4. 2016
 • 31.3.2016 Spustili jsme FB kampaň s bližším představením jednotlivých předmětů, které jsou už kompletně nachystané pro první studenty.