Peníze nejsou všechno, přestože bez nich toho moc nejde

coins-currency-investment-insurance-128867

Často si říkáme, že kdybychom byli bohatí, byli bychom šťastní. Že by život byl jednoduchý a za něco skutečně stál. Málokdo z nás si ale uvědomuje, že peníze jsou jen pouhopouhým prostředkem. Nejsou to živé bytosti, které by se nad námi tyčily jako vysocí obři připraveni zašlápnout ty nejvystrašenější a nejneznalejší z nás. Bohužel, občas se ale chováme, jako kdyby tomu tak skutečně bylo.

Měli bychom si uvědomit, že naše štěstí nezávisí na milionech na účtě, velikých domech, bazénech a drahých autech.

Bohatý = šťastný?

Na instagramu každý den sleduji slečny v mém věku či o pár let starší maminky s dětmi. Tyto ženy mají desítky až stovky sledujících. Všechny na své zdi prezentují fotografie z luxusních dovolených, snímečky jejich dokonale vyšňořených dětiček ve svetříčku od Hilfigera v mini velikosti, nebo momenty z nakupování v Pařížské uličce… Pod kteroukoliv fotkou mají nespočet komentářů plné závisti, obdivu či respektu. Všichni by chtěli žít život jako ony!

Zamýšlí se ale někdo skutečně nad tím, zda jsou opravdu šťastné? Zda je jejich manžel či přítel nepodvádí? Zda nemají nějaké finanční, právní či zdravotní problémy? Co všechno stojí za jejich sledovaností? Za jejich úspěchem? Čím vším si musely projít, nebo dokonce stále ještě prochází? Nic není totiž takové, jako se na první pohled zdá.

pexels-photo-291762

Svým myšlením si tvoříme svou budoucnost

Lidé žijí v domnění, že výhra ve sportce jim obrátí život k lepšímu. Dědictví či jiná přínosná situace. Možná se tak v některých ohledech skutečně leccos změní, nicméně to neznamená šťastný konec až do smrti. Jaký ten život bude, závisí pouze na nás. Ne na prostředcích. Ne na hmotných věcech. To nejdůležitější je totiž lidská psychika. Díky ní můžeme přemýšlet, snít, milovat, vnímat radostné pocity, užívat si života…

Pokud cítíte, že ve vašem životě něco není v pořádku, neobviňujte okolí. Když se do nějaké situace dokážeme dostat, měli bychom za to umět nést následky. Jak zasejeme, tak sklidíme. Pokud si nadrobíme plno dluhů, musíme také vědět, jak je zaplatíme. Nic nevyřeší to, že získáme jistý finanční obnos, který naši starost zcela pohltí.

Je důležité znát hodnotu peněz

Když jsme jako malí dostávali od rodičů pod stromeček hračky, počítače, telefony, MP3 přehrávače… Měli jsme velkou radost. Dostali jsme něco zadarmo. Stejně tak jsme ale věděli, že když něco rozbijeme nebo ztratíme, napíšeme si Ježíškovi znovu příští rok, nebo pokud budeme sekat latinu, rodiče nám opatří náhradu. Neznali jsme vůbec žádnou hodnotu těch peněz. Jaký byl váš pocit, když jste si poprvé něco koupili za vlastnoručně vydělané peníze? Chci tím jen říct, že daleko cennější je zkušenost. Naučit se čelit problémům a nepříjemným situacím a pak se plně radovat z triumfu. 

Jak řekl bohatý táta Roberta Kiyosakiho:

Nedám ti peníze. Já tě je naučím vydělat.

Každý může mít to, o čem sní.

Pokud v životě chceme udělat nějakou změnu, ať už získat právě peníze, díky kterým budeme moci cestovat nebo si koupit nové auto, musíme nějak začít. Bill Gates nepochází z nějak zvlášť bohaté rodiny. Začínal sám a od nuly a nyní se pyšní majetkem v hodnotě 80 miliard amerických dolarů. Legenda, Vlk z Wall Street Jordan Belfort, byl synem účetních. Takhle bych mohla pokračovat donekonečna. Lidé, kteří skutečně něco dokázali, někam se posunuli a žijí šťastný a spokojený život, vděčí sami sobě. Bohatství totiž nespočívá v tom, mít peníze. Spíše v tom, jak je umět získat a hlavně si je udržet.

Jak už jsem výše uvedla, lidská mysl je něco naprosto neuvěřitelného. Pokud v sobě dokážeme najít víru a přiložit ruku k dílu, dokážeme to, o čem jsme si doposud mysleli, že je nemožné. A nebyla by škoda to nezkusit? Co je vaším největším snem? Co byste chtěli změnit a čeho dosáhnout? Kam se posunout? Buďte k sobě naprosto upřímní, a myšlenkami naprosto otevření. Nerozhlížejte se doleva nebo doprava, zda vás náhodou někdo nebude pomlouvat nebo se dokonce smát! Vytvořte si život takový, o kterém sníte! Jde to.

14088418_1730369590570552_6655883495858662448_nVeronika Zvonková

 www.veronikazvonkova.cz

Nenávidí stereotyp a je velkou odpůrkyní systému. Motivuje a inspiruje středoškoláky, vysokoškoláky a absolventy a pomáhá jim předcházet finančním problémům. Autorka ebooku Jak se zbavit strachu z peněz

Komentáře
  1. David napsal:

    Díky za super článek. Tak jako rozumný člověk ví že peníze se nerovnaji štěstí kdyby se člověk měl soustředit jen na peníze tak by nemohl být šťastný když by je neměl štěstí je nepodminene žádnou věci a na tož penězi. Já podnikám a nedávno jsem si bral menší půjčku “tady” a díky korona krizy jsem o většinu výdělku přišel ale vím že zas bude líp a že se vše změní k lepšímu a že peníze nejsou všechno.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..